Vizavi de reclamația mea la CFR
Duminică seara acceleratul 1766 era mai de grabă curat. N-au fost decât doi cerșetori și am văzut și o patrulă de poliție care s-a urcat de la Războieni verificând una-alta prin tren.
No, astăzi am fost sunat și de la poliția TF Cluj, de unde am aflat că reclamația mea a fost distribuită în județele de pe rută. Așadar, dintre semnele vizibile se numără:
- o reducere de 66% a cerșetorilor de pe tren;
- o creștere de 800% a numărului de patrule pe tren.
Sigur, trebuie să merg până la gară, dar nu e bai, mai împingem un pic țara înainte.
E bine ca macar s-a redus numarul de cersetori!
🙂 Evident. Baby steps, vorba englezului.
Iote că se poate. Chiar dacă pare ireal. Chiar ți-au răspuns oficial?
Da. Și se fac anchete, s-au mărit patrulele și tot. Doi oameni erau de la Poliția TF Alba în concediu, dar i-am văzut în patrulă. Cred că se poate.
Respect!
😀 Respect.
Și după ce se plictisesc ăia de patrule, crezi că nu vor reveni cerșetorii? Cine crezi că îi plătește pe ăia să facă patrule constant în tren? Așa plantez și eu niște panseluțe prin Ferentari (sau copăcei pe centura Petroșaniului :P), ca să-l fac mai frumos. Să fim serioși…
Până se plictisesc ăia s-ar putea să mai dureze. Și-apoi evoluția este un proces congnitiv ce se bazează pe voință, nu pe instinct. Deci trebuie încercat.
Mie nici acum nu imi vine sa cred ca ai primit un raspuns la reclamatie si ca au inceput sa ia masuri. Cred ca numele lasat: ing …. i-a cam bagat in sperieti :p Ca daca scriam eu: Raluca- Ioana Petrescu alias Ciresica nu cred ca ma bagau in seama :))
=)) Sincer să fiu, mi s-a părut mie că domnul controlor e mai puțin prietenos în urma acțiunilor mele. Desigur, poate mă înșel.
:)) adicatelea l-ai pus la munca, nu? Vaaaiii ce urat din partea ta
Păi, oricum, este un singur domn în vârstă, deci nu are ce să le facă singur cerșetorilor tineri și în putere. Dar mă gândesc că nu vrea să tot dea declarații la ieșirea din schimb.
Sa iasa la pensie daca nu ii convine. Vezi? Asta ma deranjeaza pe mine: se pastreaza aceleasi mumii de acum 1000 de ani. In loc sa angajeze tineri. Sunt multi tineri care nu au locuri de munca tocmai pentru ca se pastreaza „oamenii cu experienta”. Daca pe un tren ar fi 4 tineri/ barbati la 30 de ani nu ar mai fi asa multe probleme, dar nuuuuuuuuu doamne fereste sa il dam afara pe „nea gheorghe” care lucreaza la noi de pe vremea lu’ impuscatu’
Nu este atât de simplu, bătrânii sunt mai obișnuiți cu munca.
Nu este chiar asa. Eu am vazut foarte multi tineri dornici de munca. Si nu isi gaseau de munca pentru ca „nu au experienta”. Ti se pare normal?
Nu, nu mi se pare normal. Doar că a devenit un obicei ca tinerii să fie ăia sacrificați.
Robin, dacă e pe bune, e foarte tare 🙂 Se întâmplă în România chestia asta? Şi indiferent de cum vor decurge lucrurile, felicitări pentru ceea ce ai făcut.
=)) Stai, că mai am una. Și mai tare.