5 lei litrul de lapte de bivoliță

N-am mai băut de mult, cred că de vreun deceniu, iar ieri mi s-a pus pata să-mi iau, mai ales că am găsit și o mamaie care vindea.

– Sărumâna, mamaie. Cât e litrul?

– 5 lei.

– 5 lei? Cam scump. Înseamnă că bivolița matale face 100 de lei pe zi.

– [Stând în cumpănă, dacă să mintă sau nu, a ales să spună, totuși, adevărul!] Păi da, dar este mult de muncă cu ea. [La 100 de lei pe zi, cred și eu!]

E bun. Un pic cam gras pentru gustul meu (iar mie îmi place laptele gras, dar nu chiar așa), iar cafeaua iese bună. No, mă gândesc, totuși, la un model de afacere care implică venituri de vreo 3000 de lei pe lună numai din vânzarea laptelui.

Să zicem că soțul paște bivolița, iar soția vinde laptele, împreună cei doi obțin doar din vânzarea laptelui de bivoliță, venituri de 3000 de lei lunar, adică 1,500 de lei de căciulă. Nu e rău…

23 Comentarii

  1. Mihai Todor 03 august 2011 la 19:58 - Raspunde

    Pai si ce te face sa crezi ca cei doi soti detin o singura bestie? 🙂

    Totusi, mi se pare cam mult sa obtii 50 de litri de lapte de la un singur animal pe zi…

    • TNH 03 august 2011 la 20:06 - Raspunde

      Cred că 20.

      • Mihai Todor 03 august 2011 la 20:12 - Raspunde

        Ah, trai-mi-ar matematica… Se vede ca am dormit doar 4 ore noaptea trecuta 🙁 (sunt la job si nu fac nimic…)

        • Robin Molnar 03 august 2011 la 20:54 - Raspunde

          No, somn ușor! La treaba aia trebuie să fii odihnit!

          • Mihai Todor 03 august 2011 la 22:06 -

            Mde, mersi 🙂

    • Robin Molnar 03 august 2011 la 20:53 - Raspunde

      50 în octal, dar nici atunci. =))

  2. Yamasha 04 august 2011 la 05:41 - Raspunde

    Pai ce? Bivolita da lapte mereu la fel ?:) are perioade mai bune si mai putin bune… 🙂

  3. Lorand R. Minyo 04 august 2011 la 12:28 - Raspunde

    Tu ai calculat venitul si nu profitul. Pe langa asta, o bivolita da undeva pe la 4L de lapte/zi fata de 20 cat “produce” o vaca.

    Mai mult de atat cantitatea nu este constanta, altfel afectand din nou calculul tau.

    Don’t ask cum de stiu lucrurile astea 🙂

    • Robin Molnar 04 august 2011 la 20:30 - Raspunde

      Doar 4 litri de lapte? Păi e chiar ieftin, în cazul ăsta!

  4. Daniela 04 august 2011 la 19:48 - Raspunde

    Pai daca laptele de vaca este 3 lei litru.. nu ma mira faptul ca laptele de bivolita costa atat, plus ca este si natural.

    • Robin Molnar 04 august 2011 la 20:35 - Raspunde

      Este, că am făcut cam 100 – 200 de grame de unt de casă din el!

  5. joita lucian 05 august 2011 la 13:44 - Raspunde

    Ma las de pozareala si imi iau doua bivolite:))…imi vand aparatele si imi raman si de o masina:))

    • Robin Molnar 06 august 2011 la 16:04 - Raspunde

      Se pare că nu merge, o bivoliță dând doar patru litri de lapte pe zi.

      • joita lucian 06 august 2011 la 17:36 - Raspunde

        Imi iau una nimfomana cu tate mari…depsre bivolita vorbesc:)))

        • Robin Molnar 06 august 2011 la 19:09 - Raspunde

          Să nu-ți iei una tare după ceafă, dacă citește C. pe aici. =))

  6. buffalo 23 ianuarie 2013 la 13:42 - Raspunde

    20 de l lapte de la o bivolita!!!!!!!!!!???/
    aberant!
    media e de 7-8 litri si asta nu doar din fan!
    asta e un articol care are menirea sa deruteze si un posibil crescator de animale si dar si posibilii clienti pt laptele produs….

    • Robin Molnar 30 ianuarie 2013 la 08:57 - Raspunde

      Acest articol a fost scris din motive de ignoranță, am învățat, am mers mai departe. Nu e nevoie să te îndoiești de buna mea credință.

  7. mazilu nelu 06 aprilie 2015 la 20:57 - Raspunde

    Ce usor se fac calculel:)))))) eu am 5 bivolite si abia traesc de pe o zi pe alta

    • Robin Molnar 07 aprilie 2015 la 15:44 - Raspunde

      M-am mai deșteptat între timp.

  8. iosca 11 mai 2015 la 22:13 - Raspunde

    Cine are lapte de bivolita de vanzare?..daca e din Cluj Napoca sau de prin apropiere s-ar putea sa ma intereseze..

  9. szabo denes 23 iunie 2015 la 10:28 - Raspunde

    Da am lapte de bivolita 10 lei litru . Este foarte usor sa punem intrebarea DE ce e asa scump? Tinand cont ca zilnic obti 3′-4 lit de lapte de la o bivolita de fan si furajera si munca depusa nici nam vorbit. Plus mulsul . Nu ca este mare lucru. E vorba ca bivolita find un animal incapatinat nu prea sta la muls. Astfel facandcalcul nu mai intrebam de ce e asa scum.de fapt putem intreba si altfel. Daca de exemplu sticla de apa de 0.5 l este la 2 lei care este mai scump laptele s au apa?

    • Robin Molnar 23 iunie 2015 la 10:52 - Raspunde

      M-am mai deșteptat între timp.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.