Strassburg am Mieresch

Trec des prin Strassburg am Mieresch și, no, din ce am văzut pare a fi un oraș interesant. Adică, deliciul este făcut de sași și secui. Dar în special nemții sunt de toată mândria. Nu știu cum să spun, au un fel de coloană vertebrală, un fel de demnitate în actul muncii, ceva de speriat.

N-am putu să nu remarc poziția absolut regulamentară și impecabilă a șefului de gară, în timp ce se uită la ceas să-i dea drumul trenului ca să plece fix la ora stabilită, nu înainte, nu după. Pe cuvânt, mai rar mi-a fost dat să văd așa ceva, atâta precizie într-o țară în care merge și așa.

P.S. Știați că Aiud se cheamă Strassburg am Mieresch? Mi se pare un nume foarte tare.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.