Mă gândesc să mă împroprietăresc
Cine știe și mă poate sfătui cu o chestie? Mă gândesc să iau în îngrijire permanentă o locuință abandonată de pe undeva, încă n-am stabilit exact unde.
Context: În unele zone sărace ale țării, oamenii au plecat lăsând de izbeliște apartamentele, fugind de sărăcie. Aceste apartamente au datorii și restanțe.
Ideea mea: Din câte știu, se poate face un fel de târg cu primăria, că-i plătește apartamentului părăsit toate datoriile, inclusiv impozitele, astfel încât să-l poți prelua în proprietate, după care să-l reamenajezi, că astfel de locații n-au nici tencuială pe pereți, nici geamuri, nimic.
Totuși, nu știu care este procedura exactă. Mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi? A mai făcut cineva asta?
N-am auzit de asa ceva pana acum si nici nu stiam de asta. Pe mine nu te poti baza…:)
Apreciez sinceritatea.
Un apartament parasit, acumuleaza datorii si este sub o administratia blocului respectiv. Administratia cere primariei cadastrul, documentatia si cere aprobare sa fie scos la licitatie pentru achitarea datoriilor. Asadar, se scoate la licitatie acel apartament, iar procedura licitatiei cred ca o stii. Se liciteaza prima data un pret evaluat. Daca nu este nimeni care sa plateasca acel pret, la urmatorul termen, pretul licitatiei scade cu 20%. La a treia licitatie, inca 20% si asa poti ajunge sa-l preiei platindu-i datoriile si o suma modica administratiei.
Asta este ce stiu eu despre locuintele lasate de izbeliste (nu este cazul terenurilor sau ale caselor pe pamant).
Aha! Mulțam fain de info! O să mă interesez pe la vecini…
Procedura este cea mentionata de Corina..dar …nu te sfatuiesc sa iti investesti banii in asa ceva ca peste ani sa te trezesti dat in judecata de proprietarul vechi…si asa mai departe!
După noile legi, nu cred…
Pe mine in ROmania nu ma mai mira nimik..iar cand e vorba de proprietate nu fac jumatati de masura!
Corect!
„O să mă interesez pe la vecini” – Nu am mai văzut de mult un exemplu atât de tipic de „românism” =)) Nu crezi că ar fi mai înțelept să te interesezi la primărie? 😀
Desigur, nu vreau să intru în polemici despre calitatea serviciilor de informare ale primăriei, că nu are sens 🙂
Deh, sunt român, totuși… =))