Atac DoS

Atacurile de tip DoS se pot întâmpla oricui. Ieri, de exemplu, am păţit-o eu. Nu-mi mai mergea niciun browser, nimic. Dar absolut nimic. Şi ştiţi de la ce mi se trăgea? De la conexiunea WiFi (wireless) pe care am lăsta-o la moca, la 1 mb pe secundă.

De câteva zile suspectam fapul că cineva îmi probează sistemul, fiindcă mă uit la logurie de securitate şi pentru că îmi ştiu sistemul mai bine decât ce am în palmă. Ieri, însă, a fost climaxul şi n-am scăpat de atac până n-am dezactivat reţeaua fără fir. Asta este, bine faci, bine primeşti.

Până am putut dezactiva din router wifi-ul am stat şi am frecat menta, neavând decât acces parţial la internet.

2 Comentarii

  1. Mihai Todor 21 februarie 2010 la 17:02 - Raspunde

    Cine știe ce puștiulică și-a testat skillurile de hacker pe routerul tău… 😛

    • Robin Molnar 22 februarie 2010 la 02:23 - Raspunde

      =D Eh, era un amărât de flood. Ăla nu e hack. Dacă era hack făcea alte cele. =D

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.