Binele dual

Te privesc sorbind literele de pe foaie
La fel cum din suflet ți-aș soarbe iubirea,
În gând porți romanul, în suflet despărțirea
Și-n ochiul meu te văd fugind vesel prin ploaie.

Că vei pleca-ntr-o bună zi, mi-e clar,
Dar sper că mă vei înșela doar c-un personaj imaginar.
De s-ar putea, să fie din roman de la mine,
Să fiu tot eu, dar mai altfel, cu totul inedit pentru tine.

7 Comentarii

  1. joita lucian 12 mai 2012 la 07:52 - Raspunde

    Hmmm …mereu un romantic incurabil!

  2. Corina M. 14 mai 2012 la 11:02 - Raspunde

    Pe cat de ancorat in realitate esti tu, pe atat de inspirat si creativ. Frumos!

    • joita lucian 14 mai 2012 la 14:31 - Raspunde

      Ooo..caru fapt datorama onoarea sa ne vizitati d-ra Corina M!

      • Corina M. 14 mai 2012 la 15:13 - Raspunde

        Vizitez mereu, am mai si comentat, mai rar, dar probabil n-ai observat 🙂

    • Robin Molnar 21 mai 2012 la 20:20 - Raspunde

      😀 Nu recunosc nimic, evident.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.