Campionatul internațional de gătit în aer liber – Cluj
Se știe că ardelenii sunt niște oameni excepțional de civilizați, crema cremelor, și nu s-ar îmbulzi niciodată ca să cumpere bormașini și fierăstraie la super-ofertă, dar ce măcel a fost când s-au dus să dea iama în recordul mondial de pui prăjit…
De fapt, în weekendul trecut a fost campionatul internațional de gătit în aer liber. Un nume pompos, dealtfel, fiindcă era doar un concurs internațional, nicidecum un campionat mondial sau ceva.
În fine, s-a gătit mult și bine. Și măcelul a fost crunt. N-am fost în oraș, că m-aș fi dus și eu să fac niște poze pe acolo. Oricum, am citit în presă că deși mâncarea era suficientă pentru toată lumea, onorabilii cetățeni cu nesaț își împărțeau omorul, coatele în gură fiind blajine forme de alint, iar a fi călcat în picioare sau strivit era doar o formă de manifestare a duioșiei și pietății concetățenești.
Bine că nu m-am dus, că poate îmi spărgeam ochelarii.





Lasa un raspuns