Ce bine era dacă aveam mai mulți roboți pe Marte!

După cum spuneam, anul viitor o cometă va trece foarte aproape pe lângă Marte. Asta este ceea ce știm acum, că va trece pe undeva între 30,000 și 100,000 de kilometri. Nu știm încă sigur dacă n-o va lovi.

Satelitul martian Deimos vazut de sonda Viking 1 pe 5 Octombrie 1977

Satelitul martian Deimos vazut de sonda Viking 1 pe 5 Octombrie 1977

Ce știm este că Marte are doi sateliți naturali cam rahitici. Unul este destul de jos, la zece mii de kilometri, iar altul, semnificativ mai mic, la douăzeci și ceva de mii de kilometri.

Cum ar fi dacă traiectoria cometei Siding Spring (am înțeles că acesta i-ar fi numele) s-ar intersecta cu Deimos? Practic, asteroidul – satelit pare să fie egal cu cometa, dacă nu e chiar mai mic (nu știm sigur ce diametru are cometa respectivă, se estimează că undeva între zece și treizeci de kilometri). Cum cometa se mișcă cu o viteză de 55 de kilometri pe secundă (!) toată energia impactului ar trebui să fie disipată în mai puțin de o jumătate de secundă.

Ceea ce ar fi periculos. Dar este, acum, improbabil.

Ținând cont că nu știm mai nimic despre comete, cum a fost și cazul recent (astronomic vorbind), când cometa Shoemaker – Levy 9 a lovit planeta Jupiter în 1994, s-ar putea să avem surprize. Desigur, nu în sensul că ne-ar pune în pericol sau ceva, nu va fi cazul, dar am putea avea șansa să asistăm la ceva spectaculos, atât din punct de vedere vizual, cât și științific.

De aceea și regret că nu avem mai multe probe și sonde robotizate pe acolo, deși Marte este – după Pământ – cel mai intens studiată planetă:

  1. Dacă cometa va trece printre Marte și sateliții săi? Oare cum se va dispersa coada de gaz a cometei?
  2. Dacă cometa va schimba orbita unuia dintre sateliți?
  3. Dacă coada de gaz, nisip și pietre va cădea și pe Marte? Oare vizual cum s-ar vedea?
  4. Oare comunicațiile dintre noi și sondele noastre vor fi perturbate?
  5. Dacă cometa va fi prinsă de gravitația planetei Marte și-i va deveni acesteia un satelit semi-permanent?

Of, am atât de multe întrebări și niciun răspuns…

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.