Gusturi redescoperite

După ce te lași de fumat, se întâmplă o serie de chestii interesante. De exemplu, își revine mirosul. Mă rog, asta nu e chiar interesant, mai interesant fiind faptul că începi să redescoperi gusturi. De fapt, dacă ești fumător de mult timp, cum am fost eu, începi să descoperi gusturile, că în zece ani cam ai timp să le uiți.

Spre exemplu:

  • carnea de vită are o aromă absolut delicioasă, mai ales grătarele din ea – amestecată cu legume devine absolut explozivă;
  • carnea de pui are un gust un pic mai aromat, ai bun;
  • carnea de porc pare mai concentrată la gust (nu pot să bag mâna în foc, totuși, n-am mâncat porc decât de vreo 4 ori într-o lună);
  • dulciurile sunt mult mai delicioase (după ce m-am lăsat de fumat îmi vine să mănânc dulce în fiecare zi, mă abțin cu greu);

Mă rog, mai toate gusturile se schimbă, inclusiv gustul cafelei (e greu să te lași de fumat dacă bei cafea) sau cel al ceaiului. Dar cel mai bine este că pot să mă privesc în oglindă fără să mă mustre conștiința că fumez pentru că, da, când aprindeam fiecare țigară simțeam cum boala crește în mine.

Acum mi-e mai bine! Ziua a devenit mai lungă cam cu două ore, mă simt mai liber, mai vesel, mai puternic, mai plin de energie, mai viril (de ce să n-o spun?), mai inteligent (deși fumatul stimulează activitatea neuronală, oxigenul care ajunge la creier când nu fumezi le dă acestora și forță). Acum mi-e mai bine

6 Comentarii

  1. Mihai Todor 07 august 2010 la 15:50 - Raspunde

    Mulți se plâng că ajung să se îngrașe după ce se lasă de fumat. Probabil e din cauza asta 😛

  2. Punu 07 august 2010 la 17:25 - Raspunde

    Stai sa vezi cand o sa ti o cura de vegetale: o sa crezi ca ai facut upgrade la papilele gustative.
    I tell you!

  3. ciresica 07 august 2010 la 18:01 - Raspunde

    Felicitari ca ai reusit sa te lasi de fumat. Sa stii ca si ai mei parinti s-au lasat de fumat, dar muter nu a renuntat la cafea. Deci se poate cafea si fara tigara :p

    • Robin Molnar 07 august 2010 la 18:29 - Raspunde

      =D Da, nici eu n-am renunțat la cafea. Mai ales dacă e cu lapte. =D

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.