Nu, bulă!, nu străinii ne-au adus nouă SIDA prin ajutoarele umanitare!
Știți că, la începutul anilor 1990, în România au apărut primele infecții cu HIV, despre care se spunea că ne-au fost aduse odată cu primele ajutoare umanitare, care au venit gata infestate!
Evident, nu este nimic adevărat. Virusul HIV, propriu-zis, rezistă în mediul deschis, pe un ac, de exemplu, maxim câteva minute. Pe de altă parte, în sânge sau în alte lichide corporale, virusul HIV rezistă și chiar se multiplică vreme de mulți ani.
Altceva s-a întâmplat, iar străinii n-au nicio vină: personalul medical nu respecta normele de igienă, de exemplu folosind același ac de sute și mii de ori, fără sterilizare. Practic, aveam de-a face cu cea mai banală neglijență în serviciu.
Adică, nu se poate să nu sterilizezi materialele sanitare (ace, siringi, bisturie și alte instrumente medicale) și să le folosești de la un om la altul. Dar atunci, așa se făcea. Cine știa ce pericole vin odată cu tratamentul?
Acum, la fel, la spitalul județean din Brăila, într-un frigider cu medicamente valorând sute de mii de lei, o proastă neglijentă a găsit de cuviință să-și pună puiul congelat, probabil primit ca șpagă, că altfel nu-mi explic ce urgență avea!
Revenind, puiul netratat termic, deci crud, deci și congelat, este purtătorul unei bogate flore bacteriene, printre care și E. coli. Și nu am auzit până acum de vreun pui care să nu aibă bacteria asta, E. coli. Cum să spun, puiul este legat de bacterii cum sunt copacii legați de pământ.
De aceea puiul nu se mănâncă crud. Carnea de porc se mai mănâncă și crud-afumată, la fel și cea de vită, în salamuri și cârnați. Dar niciodată cea de pui. Congelat sau nu.
Astfel, să pui un pui (sic!) congelat care să pericliteze un întreg frigider de medicamente, asta înseamnă să dai dovadă de sânge rece în executarea corespunzătoare a neglijenței în serviciu, motiv pentru care:
- Duduia respectivă trebuie să plătească o amendă.
- Doamna respectivă trebuie să plătească toate medicamentele alterate.
- Doamna respectivă trebuie să plece din sistem. Permanent.
Dacă „merge și așa”, voi credeți că se spală pe mâini după ce folosește WC-ul? Sau „merge și așa” pentru că a avut o „urgență”?




Ai foarte mare dreptate prin acest articol. Degeaba ne plangem noi de conditii, daca nici macar nu suntem in stare sa ni le pastram. Niciodata tara asta n-o sa se dezvolte atata timp cat oamenii nu inceteaza in a se gandi mai mult la ei decat la ce-i inconjoara. Trebuie sa realizam ca ce facem in mediul nostru se intoarce catre noi. Distrugem lucruri pe baza carora traim.