Ritualuri barbare și civilizații

O scurtă comparație, că n-are sens s-o lălăi: la civilizațiile meso-americane copiilor ce urmau a fi folosiți în ritualuri li se deforma craniul sau dinții. Nu cred că putem descrie ce fel de dureri sufereau aceștia, mai ales că murau din cauza presiunii intra-craniene.

La papuași, există obiceiul mutilării prin înțeparea cu tot felul de obiecte ascuțite, de la oase la lemne, într-o varietate largă de regiuni, de la penis și nas, la urechi și obraji. Nu cred că nu doare.

La noi, există adulți ce mutilează ireparabil copii pentru a-i trimite la cerșit. Și tot la noi, lumea alege să fie condusă de hoți penali.

Știți ce au toate aceste civilizații – aparent atât de îndepărtate în timp și spațiu – în comun? Firescul cu care asemenea lucruri sunt tratate…

8 Comentarii

  1. Constantin 22 decembrie 2012 la 18:04 - Raspunde

    Cel mai grav este ca nu se ia nicio masura

  2. joita lucian 22 decembrie 2012 la 19:11 - Raspunde

    Aia cu mutilarea penisului m-a durut doar cand am citit-o!

    • Robin Molnar 28 decembrie 2012 la 17:33 - Raspunde

      Io mă întreb: dacă-s așa de coioși, de ce-și bat cuie-n penis și nu-și bagă trunchiuri de copac în fund?

  3. Mihai Todor 28 decembrie 2012 la 14:13 - Raspunde

    Să nu uităm de evrei (dacă se simte careva, aia e).

    • Robin Molnar 28 decembrie 2012 la 17:50 - Raspunde

      Nu mă pot opri din râs…

      • Mihai Todor 28 decembrie 2012 la 23:17 - Raspunde

        Nu-i de râs, mă. Omu’ ăla a murit de cancer, apărându-și principiile.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.