In categoria: Ruşinică

  Ei, să vezi tupeu…

Era dimineață, când până și cocoșii stăteau zgribuliți în cotețe, întorcându-se de pe o parte pe alta, iar trenul a tras în gară, din el coborând călătorii în valuri intermitente…

  Mic tratat de mizerie și alte jeguri

Un partid oarecare dintr-o țară nici mică, nici mare, s-a gândit să împingă justiția la deal, cum „împinge lutul la deal” un de-al lor lider politic, și a pus-o de un flash mob politic cu miros de ghenă în fața instituției de unde un înalt funcționar local porec

  Țeapa cu căile ferate

Companiile private de transport feroviar sunt subvenționate cu până la 95% din cifra de afaceri, ca să ajungă pe zero și să nu iasă în pierdere. Și, atenție, nu mă refer la CFR, care încă este de stat și care are un procent semnificativ mai mic de subvenționare, ci la firme

  O poveste cu un străin verde…

Nu extraterestru, Doamne ferește, ci străin verde, după expresia „român verde”, un nesimțit incredibil de jegos care, probabil simțindu-se superior sau ceva, a considerat că poate să mă jicnească după bunul plac.

  Lege și fărădelege

Medicamentul numita Avandia și ale sale derivate, folosite în tratamentul diabetului zaharat de tip 2, au fost retrase de pe piață, considerându-se că sunt 70% șanse să crească riscul de infarct.

  Nu pot ignora atâta prostie…

Inițial mi-am propus să nu vorbesc despre asta, că nu vreau să vorbesc despre politică și să-mi scadă karma, dar nu mai rezist și trebuie să o spun pe aia dreaptă: prostul sapă groapa altuia și cade singur în ea.

  Din lac în puța gândirii lui Ponta

Prea eram eu zen acum câteva minute, când Ponta mi-a dat un pic de mumu pe la botic, iritându-mă. Prostia sa l-a făcut să-l trateze pe Jeffery Franks ca pe primul ministru al României, motivând că Emil Boc n-are timp să se întâlnească cu ei.