E un fel de mit tâmpit că poluarea afectează doar mediul, îngreunând viața oamenilor, respectiv că poluarea nu afectează prea direct viața oamenilor. Ei bine, vă rog să-mi permiteți un exemplu îngrozitor:
Șase copii au murit, unii copii au fost răniți, s-au cheltuit niște bani cu refacerea incendiului la INSEMEX Petroșani, s-a legalizat obligativitatea ca spitalele să aibă sisteme de alarmare împotriva incendiilor și să renunțe la improvizații…
Citind povestea Andreei Simona Simon care a dispărut în 2005 de la Miercurea Ciuc, pe când avea doar nouă ani, n-am putut să nu mă înfricoșez și întristez de dimensiunea dramei copilei.
Îmi pare rău că n-am video, că cei de la Realitatea TV nu au bani de hosting video, dar țin să vă povestesc ce mâhnire m-a luat ieri!
Cred că educația ar trebui să fie un proces circular, bidirecțional. Astfel, dacă la început un copil este educat de părinți, încă dinainte de a ajunge la școală și a-și îndeplini educația formală, cred că mai apoi este rândul copilului să-și educe părinții, măcar l
Am o frustrare mai ciudată. De la o vreme s-a umplut Clujul de lăzi frigorifice cu Alpin 57 Lux pe care sunt niște copiii ce au înghețată în mână dar, să vedeți cruzime, n-au mâncat-o. Nici n-au gustat-o, de fapt.
Nu știu ce dovadă mai gravă de nepăsare poate fi, decât mutilarea fotografiei unui copil dispărut de acasă de pe un afiș public. Și nu înțeleg la ce se gândesc dobitocii care fac asta. Menționez că afișul era la înălțime, deci cine a făcut-o trebuie să fi avut cam 1,9 m
Am văzut într-o zi o fază mortală. Eram la magazin și-n fața mea niște copiii și-au cumpărat chibrituri. Atâta, doar, că parcă nu e OK să vinzi chibrituri la copiii.
© 2007 - 2011 - Robin Molnar
Designed and Developed by Skat Design