Note pe marginea alegerilor
Din păcate nu trăim într-o țară utopică, ruptă de problemele lumești, așa că trebuie să vorbim și despre asta.
- Știți de ce nu se introduce votul obligatoriu? Fiindcă nu se mai pot frauda alegerile. Credeți că prezența la vot la precedentele alegeri era cea prezentată mass media? Nu, clar nu. Cel puțin 10% dintre cei care au votat, nu au făcut-o ei înșiși și nu știu ui i-a fost dăruit votul lor, întrucât voturile puse abuziv și ilegal s-au băgat din burtă, ca să iasă cine trebuie. Și asta nu de opt sau zece ani…
- Tot vizavi de prezența la vot, mi-e teamă ca nu cumva să fiu depistat cu vot dublu, întrucât CNP-ul și restul datelor mele de identificare sunt în mai multe părți.
- Ați auzit ceva programe de campanie legate de mediul privat? Nu? Și-atunci cum ne dezvoltăm economia? Mutăm totul la stan, ca-n Coreea de Nord?
- Să nu ne facem iluzii…
Aș vrea să-l văd eu pe politicianul acela care va vorbi deschis despre metodele de fraudare a alegerilor.




Lasa un raspuns