Despre utilitatea unui card

Zoso vorbește despre utilitatea cardurilor de credit, articolul terminându-se așa:

esti nevoit”, “trebuie”, cuvinte puternice. Eu ştiu că atunci când n-ai bani nu ai nevoie decât de un loc de muncă, de care trebuie să ţii cu dinţii. Nu de altceva. Nu îţi trebuie perdele, nu îţi trebuie maşină, nu trebuie telefon.

În principiu este corect ce scrie acolo, cu o singură adăugire din partea mea: în UK există magazine care nu acceptă carduri de debit – adică să cheltuiești din banii tăi, nu pe datorie, ca în cazul cardurilor de credit – ceea ce este foarte nasol.

De exemplu, lanțul de magazine Lidl din UK nu vor procesa tranzacțiile cu cardul decât dacă este un card de credit, întrucât comisionul pentru tranzacția electronică este acoperit de celelalte taxe aferente unui împrumut.

Băncile se zgârcesc la doi penny și nu prea este etic, întrucât pe un card de debit banii sunt deja acolo. Totuși, oamenii au nevoie să mănânce și nu prea găsesc bancomate prin zonă, ca la noi, deci situația este cam nasoală și câteodată trebuie să te îndatorezi.

10 Comentarii

  1. Ana 04 ianuarie 2011 la 23:43 - Raspunde

    Cash?

    • Robin Molnar 05 ianuarie 2011 la 00:28 - Raspunde

      ATM-urile la două – trei mile distanță…

      • Ana 05 ianuarie 2011 la 12:35 - Raspunde

        Rabd. Nu-mi mai iau nimic. Rahat, din punctul asta de vedere ma bucur ca traiesc in Romania. E plin de agentii de banci (am trei la parterul blocului) si de ATM-uri (pana si la metrou sunt).

        • Molnar Bianca-Andreea 05 ianuarie 2011 la 12:38 - Raspunde

          OOooooooooo ce bine e de unii! Dar macar ceva finante sunt pe cardul tau? Ca degeaba sunt ATM-uri daca finante nu sunt!

          • Ana 05 ianuarie 2011 la 15:05 -

            Nici macar carduri nu mai sunt 🙂 Am renuntat la toate. Dar daca mi-as face iar un card de debit (ca doar din alea am avut), nu mi l-ar refuza in nici un lant de magazine pe motiv ca nu accepta carduri de debit ci doar de credit si as avea oricand un bancomat al bancii destul de aproape.

        • Robin Molnar 05 ianuarie 2011 la 13:01 - Raspunde

          Măcar atât, da.

  2. Molnar Bianca-Andreea 05 ianuarie 2011 la 12:25 - Raspunde

    Sa nu se lungeasca mai mult decat le este plapuma. Asa cum procedeaza romanii care se indatoreaza peste putiinta lor. Apoi se plang ca au datorii la banci, ca au descoperire de card…etc.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vreau să fiu părtaș la faptă. Poți, de asemenea, să fii părtaș și fără martori.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Robintel
Despre Politica de Confidențialitate

Acest website are nevoie să folosească cookies, care sunt niște fișiere text de mici dimensiuni ce conțin referințe specifice, dar nu explicite, stocate pe computerul voastru, astfel încât, de exemplu, atunci când lăsați un comentariu, datele din formular să se salveze, dar nu numai.

Fără acces la cookies, aceste date nu se vor salva.

Pentru a afla mai multe despre cum folosim informațiile și despre dreptul vostru asupra datelor voastre, vă rugăm să consultați pagina Politica de Confidențialitate.

Puteți modifica accesul la aceste cookies accesând taburile din stânga.