Politețe nativă
Eram în gara din Cluj, așteptând să vină trenul cel întârziat și să ne ducă și pe noi care pe unde avea treabă.
Eram în gara din Cluj, așteptând să vină trenul cel întârziat și să ne ducă și pe noi care pe unde avea treabă.
Absolvent de Studii Europene, lucrez pe post de patiser la o companie de mezeluri.
După eșecul de la Bac a urmat eșecul de la titularizare. Mă rog, nu sunt sigur că nu e invers: după eșecul de a păstra profesorii buni în sistem a urmat eșecul copiilor la Bacalaureat.
Una dintre bolile cele mai cronice ale societății românești este aceea a sindromului iobăgiei la locul de muncă.
Dacă la examenul de titularizare de acest an n-au mai trecut toți scaieții piloși, după a treia încercare și-a luat și văru-mio examenul, cu un scor de peste 110% față de anul trecut.
Cred că educația ar trebui să fie un proces circular, bidirecțional. Astfel, dacă la început un copil este educat de părinți, încă dinainte de a ajunge la școală și a-și îndeplini educația formală, cred că mai apoi este rândul copilului să-și educe părinții, măcar l
Nici nu e de mirare că o să ajungem stat ecleziastic, ținând cont că religia este cea mai studiată materie din școală. Dar nici cu bătrânii nu mi-e rușine.
Ideea mea este să-l punem pe domnul Daniel Funeriu ministru la toate ministerele, pe rând. Acum e la educație. Peste patru ani propun să-l punem la sănătate, peste opt ani să-l punem la finanțe și tot așa.
Nici nu știu sigur de unde să încep. Se pare că unii cetățeni au atacat niște ambulanțe pe motiv că au auzit ei din surse sigure că sunt ambulanțe care răpesc copiii, pentru a le preleva organe.
© 2007 - 2011 - Robin Molnar
Designed and Developed by Skat Design