In categoria: Ruşinică

  Parcarea la olteni

Se dă o parcare în Ardeal. Este seară. La o primă estimare sumară în această parcare sunt cinci locuri libere. Mai mult, când eşti în Ardeal te comporţi ca ardelenii, normal, că aşa e de bun simţ. Ş-atunci de ce să parchezi pe trotuar? Ca să ce?

  Hai cu selecţia naturală

Eram în oraş şi veneam spre casă. La un sens giratoriu, aproape de locul pe unde traversasem regulamentar, se întâmplă un fel de accident. Mai multe motoscutere circulau în acel sens iar două se cam ciocnesc, dar nu grav, neavând viteză.

  Suntem un popor de melomani

Suntem un popor de melomani. Mergeam pe stradă ascultând Bersuit Vergarabat – Perro amor explota (nu găsesc niciun link) cu volumul la maxim. La un moment dat trec pe lângă doi băieţaşi ciumegi, pe la vreo douăzeci de ani, care ascultau la un telefon muzică popula

  E de porc (2)

Este cam de porc ca eu să mă prezint cuiva de pinternet, iar acel cineva să înceapă să mă spameze cu nesimţire şi jeg. Este ca şi cum ţi-aş da numărul de telefon de bună credinţă, iar tu l-ai da la bancă să mă sune ăia să-mi facă un credit.

  Unii oameni trebuiesc bătuţi

Văzusem într-o zi o fază care m-a scandalizat. În faţa unui bloc, la o bancă, stăteau vreo 6 persoane. În jurul blocului erau trei puişori de pisică ce se plimbau pe acolo. La un moment dat, din scara blocului iese o femeie grasă, pe la vreo 45 de ani, blondă şi

  Atenţie, cad cărămizi

Strada 1 Decembrie 1918, blocul 109. Etajul zece. O porţiune de 2 – 3 metri pătraţi din faţadă şi-a pierut cărămizile decorative care au căzut, în timp. Până acum n-a fost rănit nimeni. Şi totuşi…

  Merge şi aşa, nu?

Mă oftică la maxim rampele pentru persoanele cu handicap care sunt făcute doar aşa, să fie. Pentru că majoritatea nu se pot folosi. Şi, mai mult, sunt făcute într-un fel hidos. Păi ori le fac ca lumea ori nu le fac! Nu aşa, de-a-mpulea. Oricum oraşele sunt naşpa, le mai u

  Curăţenie pe tren

Tot din ciclul "Şi fusei în Craiova". Ştiu că nu e numai vina celor de la CFR pentru băncile acelea jegoase. Am văzut mulţi oameni care nu dădeau doi bani pe condiţiile în care călătoresc. Nu le păsa. Să nu mai spun de haine jegoase de şantier sau de plas

  Învaţă matematica pe tren

Şi fusei în Craiova şi rămăsei prost când am văzut o fază. Pe o banchetă din compartimentul unde stăteam nişte unii care merseseră înaintea noastră calculaseră nişte bani, probabil de pe un bon, să vadă cum îşi împart banii.