In categoria: Ruşinică

  MS23ESR

Ieri, în jurul orei 18, mergeam pe centura petroşaniului, cam cu 58 de kilometri pe oră, la fel ca cei din faţa mea, fiindcă, fiind oră de vârf, se mergea în coloană. Banda întâi fiind, ca de obicei, ocupată, mergeam pe banda a doua.

  Cale ferată înclinată periculos de mult

Ştiu că natura nu se poate controla, dar mai ştiu că, pentru a consolida solul, respectiv pentru a preveni alunecările de teren şi alte fenomene distructive legate de sol, se pot face nişte lucrări şi amenajări specifice, mai ales când vorbim despre transportul feroviar.

  Cerşetorii din Cluj

Poate nu m-am nimerit eu unde trebuie, poate eram îmbrăcat greşit sau ceva, dar am băgat de seamă că cerşetorii din Cluj au fost excesiv de insistenţi, lucru care m-a scos din sărite până peste poate!

  Oameni fără simţul ridicolului

Nu sunt un fandosit, nu am pretenţii de lord sau rege. Eram îmbrăcat elegant, la patru ace, cu costum de şef de trib, etc. N-am vrut să merg cu maşina la Cluj pentru că nu cunosc oraşul (sunt câteva intersecţii tare interesante pe acolo) aşa că am luat un autocar (şt

  Drumul îngustat şi mintea îngustă

Pe undeva pe la ieşirea dinspre Sud a comunei Pui (Judeţul Hunedoara, între Haţeg şi Petroşani) este un segment de drum îngustat, pe un pod. Mai mult, acest segment de drum îngustat este şi semaforizat la capete, fiind destul de lung.

  Cel mai naşpa sandviş

Lângă ACR/ RAR/ Edy Spedition în Deva este o terasă cu pretenţii de restaurant (are şi xerox la 1 leu copia). De acolo am comandat azi cel mai naşpa sandviş cu putinţă. Era rău de tot, nu aşa. Bine, foamea învinge întotdeauna.

  Un gest vecin cu crima

În liniştea uşoară a proaspetei seri de toamnă, prin care mergeam ca ferindu-mă de umbre, un mieunat lung şi trist răzbătea, parcă, din colţuri de întuneric, purtând în el o nume tristeţe iubitoare şi dulceagă, de felină cuminte.

  10 bani de omenie

Ruta 66 este un local (nu e chiar crâşmă penală) la ieşirea dinspre Petroşani a Defileului Jiului. Acolo am băut, de dimineaţă, o cafea Nescafe 3 în 1 Strong (tot ca pasta a rămas) şi, fiindcă nu era deloc dulce, m-am dus la bar să mai cer un plic de zahăr.

  Cât de greu poate să fie?

Cât de greu poate să fie să iei o piesă de la o maşină, de exemplu un senzor la pompa de injecţie sau cel de la ulei, să-l dai jos, să iei seria de pe el şi comanzi altul identic? Mai ales dacă eşti mecanic şi lucrezi la un service!

  Atitudine exotică

Petroşaniul nu este un oraş exotic sau tropical. În această perioadă nu este cald, ba din contră, iar îmbrăcămintea standard, cel puţin în cenrul oraşului, nu este formată din pantaloni scurţi sau şlapi. Din contră, asemenea atitudine (dată şi de haine) est