Cu tagul: tren

  Sunt un minoritar

Sunt un alb minoritar și am în gură un gust amar, mă simt mic și nefericit, și de majoritate hulit. Glumesc în dodii, desigur, dar fără umor n-aș fi făcut față într-un compartiment de babalâci din Iași și Pașcani…

  Oameni și fiare…

În compartiment, un domn se uită pe geam și spune: – Suntem în tunel. – Mi-e teamă că cel mai apropiat tunel este la câteva ore depărtare, îi răspund politicos. – Uită-te, domnule, afară, că se vede.

  Neclarități

– În ce vagon aveți loc? – Cinci. – OK. Numărătoarea vagoanelor începe de la numărul șapte, în ordine descrescătoare. – ?! – Șapte, șase, cinci…

  Nu, nu e rea voință!

Am văzut la știri cum lumea era, pe bună dreptate, exasperată că au călătorit cu trenuri ce au avut întârzieri de sute de minute. E de înțeles, oricine s-ar fi înfuriat să piardă atâtea ore stând degeaba, în ger, cu trenul blocat în câmp, la nicăieri.

  S-a lăsat întunericul în vagon

Venind pre Cluj, la finele weekendului trecut, în tren era foarte aglomerat, pentru că fiecare s-a dus acolo unde avea nevoie, peste weekend, urmând să se întoarcă la activitățile firești din timpul săptămânii.

  Software-ul de la CFR…

Nu cred că înțeleg care-i modul în care a fost conceput software-ul de bilete de la CFR. În calitate de inginer pentru asigurarea calității, nu sunt sigur că înțeleg algoritmul de distribuție a biletelor.